2024. szept 25. Jósló fájás – Kezdődik?! Ezek jósló fájások vagy vajúdom?
Kezdődik?! Ezek jósló fájások vagy vajúdom?
Hónapról hónapra felmerül a kérdés az óráimon, hogy mi is pontosan az a jósló fájás? Milyen ennek a mértéke? Tényleg fáj-e? És hogy mi történik egyáltalán ilyenkor a testben. Ezekre a kérdésekre igyekszem most válaszolni.
Fontos, hogy tudd, hogy ezzel az érzettel nem feltétlenül találkozik minden kismama. Ha keményedett már a hasad, akkor leginkább ehhez az érzethez tudnám számodra hasonlítani. Hiszen itt is egy finom méhtevékenységet lehet érezni, egy kontrakciót, egy összehúzódást. Én azt mondtam, amikor ilyet éreztem: Nézd, kockává vált a hasam! – mert tényleg a kontakció hatására lányom testének körvonalai egészen máshogy ábrázolódtak, megváltozott a hasam formája. Hogy ezek az összehúzódások mennyire intenzívek az teljesen változó. Van aki számára semmiség, valaki pedig kifejezetten kellemetlennek érzi a jósló fájásokat.
Azért ez a neve, mert…
Azért, mert nem tudunk konkrét következtetéseket levonni, abból, ha valakinek jóslófájásai vannak. Ez csak jósolja, hogy a közeljövőben megindulhat a vajúdás, de hogy ez a közel jövő 1 nap vagy 2 hét azt nem tudjuk.
Mi történik a jósló fájások alatt?
Ilyenkor készül fel a tested, a méhnyak a vajúdásra. A méhszáj ezeknek az összehúzódásoknak a hatására mozdul előre és puhul fel, sőt el is vékonyodhat. A legtöbb esetben azonban a méhszáj nem nyílik meg ezektől az összehúzódásoktól.
A jósló fájások
A jósló fájásokat azért nem hívjuk keményedésnek, mert ezek az érzetek a várandósságod 37. hetétől érkeznek csak és az összehúzódások vissza-visszatérnek. Ha előbb jelentkezne nálad, keresd fel a szülésznődet, orvosodat, hogy együtt kizárjátok a koraszülés lehetőségét! Ez fontos. Lehet, hogy csak 15-20 percenként 20-30 másodpercre, és az is lehet, hogy sűrűbben érkeznek és tovább tartanak, de mindenképp ismétlődnek.
Tényleg fáj a jósló fájás?
A legtöbb kismama nem nevezi igazi fájdalomnak, inkább finomabb menstruációs érzetekhez hasonlítják. Ha nem is nevezzük fájdalomnak, mégis ha órákon keresztül történik nem kizárt, hogy elfáradsz benne.
Mit jelent, ha a jósló fájásokat érzek?
Csak annyit, hogy a tested készül a szülésre. Nem tudunk belőle következtetéseket levonni a szülésed várható időponjára nézve.
Mit csinálj, ha jósló fájást érzel?
Ha már voltál szülésfelkészítőn, akkor tudhatod, hogy ilyenkor jól eshet valaminek neki támaszkodni előredöntött helyzetben. De ha valakivel együtt vagy épp, megkérheted, hogy meleg tenyerével támassza meg a keresztcsontodat, vagy akár egy meleg fürdő is el tud lazítani – persze csak ha nem repedt meg a magzatburok. Ha sokáig tartanak ezek a fájások, akkor elviselésükhöz sok türelem kell. Talán jobb is nem teljes figyelmeddel feléjük fordulni. Inkább folytasd tovább a mindennapi életed. És ha éjjel jönnek ezek a hullámok, akkor mindenképp pihenj, és igyekezz aludni akár csak pár órát is! Ha ezek most jósló fájások is, könnyen lehet, hogy beindítják a szülésed. Ebben az esetben pedig jobb kipihenten elindulni az úton. Ha 2 perceket alszol, az is szuper! Minden pihenéssel, alvással töltött perc számít.
Akkor ez még nem az?!
Lehet, hogy igen, lehet hogy nem. Attól függ, ha ezeknek a fájásoknak az intenzitása és gyakorisága és hossza változik-e. Ha nem, ha ez egy stagnáló folyamat, akkor nagy valószínűséggel nem fogja a megnyitni a méhszájat, de ha a fájások összerendeződnek, rendszeressé, és gyakoribbá válnak, ráadásul az erejük, hosszúságuk is növekszik, akkor nagy valószínűséggel a szülésed beindul tőlük.
Meddig tarthat a jósló fájásokkal töltött időszak?!
Arról már beszéltünk, hogy valaki nem is tapasztal jóslófájásokat. Ez is rendben van. És van olyan is, aki napokon, heteken keresztül is érzi. Van, hogy órákig, félnapig semmi és estére újra indul a folyamat, ami reggelre leáll. Hogy nálad meddig fog tartani, nem tudjuk.
Vérzés
Nem kizárt, hogy a méhszáj változását pici vérzés kíséri, és az sem kizárt, hogy a nyákdugó ilyenkor távozik. Ez mind rendben is van, de ha bizonytalan vagy bármiben, akkor keresd fel a védőnődet, a kórházad, orvosod, biztosan segíteni fognak megérteni a történéseket. Szükség esetén behívnak konzulátcióra, vagy épp megnyugtatnak, hogy jó úton jársz. Ne félj feltenni a kérdéseidet számukra! Inkább tegyél fel több kérdést és légy nyugodt, mintsem hogy aggódj olyan dolgokon, amin nem érdemes.