2024. ápr 08. Apás szülés – 10+1 tipp, hogy jó segítő legyél a szülőszobán
Manapság a kórházakba a kismamával egy kísérő mehet be. Persze ideális lenne, ha az apán kívül egy a szülés/születés témakörében jártas segítő is a kismama mellett lehetne, de a jelenleg helyzet ezt nem támogatja. Hát akkor ez a bejegyzés támogassa az apákat, vagy más szülés körüli segítőket, abban, hogy a talán legfontosabb 10 tenni valót megismerjék, amivel a vajúdó nő számára segíteni tudnak:
1. Csomagolás
Ha arra kér tegyétek el a mikrót is, és vigyétek be a kórházba, fogd meg és vidd be! Na jó ez csak vicc volt, de ne lepődj meg, ha egy napra is rengeteg dolgot kell bevinni a kórházba. Inkább legyen több, és adjon biztonságot, mint sem hiányozzon valami. (Arról, hogy mit vigyél be a kórházba magaddal, itt olvashatsz.)
2. Etesd/itasd
A vajúdás folyamatát nem érdemes étlen-szomjan végig csinálni. Érdemes ennivalót, innivalót vinni a kórházba ráadásul két fő számára. Legyen ez édes, sós, zöldség vagy gyümölcs. Ahogy mondani szoktam talán érdemes olyan ételt bevinni, amit jó kihányni (ha létezik ilyen). Vagy legalábbis számítsatok arra, hogy gyakran fordul vissza a bevitt élelem.
3. Mosdószünet
Időnként gondolj arra, hogy a sok folyadék, amit bevitt a kismama a vajúdása során a hólyagba érkezve akadálya is lehet a baba ereszkedésének, ezért fontos feladata a kísérőnek, hogy időnként biztassa az anyát a mosdó meglátogatására, sőt oda el is kísérje, támogassa.
4. Lélegzés
A legsimább szüléseknek is vannak nagyon nehéz pillanatai, ilyenkor az addig koncentrált légzés össze tud kuszálódni, fel tud gyorsulni. A kísérő fontos feladata lehet, hogy ha ezt érzékeli, akkor csak ott legyen a kismama mellett, és saját légzését lassítva, elmélyítve, felhangosítva adjon lehetőséget a kismama számára az összekapcsolódáshoz. Hogy az ő légzése is le tudjon lassulni, meg tudjon nyugodni. A légzés ideális arányának megtalálásához érdemes a kilégzéséket lassítani, eltolni, hogy hosszabbakká váljanak, mint a belégzések. Így a légzés paraszimpatikus hatása is segíti az ellazulást, aminek nyugtató hatását a segítő is kiélvezheti.
5. Érintés
Az is lehet, hogy egyszerűen a kezét fogod meg, de a joli joker érintés a keresztcsontnál lesz. Melegítsd fel a kezed, és amikor hallod a megváltozott légzésből, látod az új testhelyzetből, hogy jön a következő kontrakció helyezd a meleg kezeidet a kismama feneke felé a keresztcsontjára. Sőt ez ne csak egy stabil érintés, de akár egy nyomás is lehet. Nyomás, megtartás, bentről kifelé haladva.
6. NOérintés
A szüléskísérés nagyfokú érzékenységet kíván meg a partnertől. Ezért figyeld, hogy mit szeretne a kismama, és ha nem vágyik érintésre, csak állj olyan távolságba tőle, hogy ha megkívánná mégis az érintésed, akkor ott legyél számára.
7. FORDULÁS
Ha a vajúdónő az oldalán fekszik, akkor időnként segíts számára átfordulni az egyik oldaláról a másikra.
8. HIDEG/MELEG
A hasra hideget tenni nem jó ötlet. A hasra, a derékra a meleg, forró borogatás fog jót tenni. De, ha a kismamának melege van, kaphat hidegvizet inni, sőt az arcára is kerülhet hidegvizes borogatás.
9. MEDDIG VÁRHATUNK MÉG?!
Talán ez a legfontosabb kérdés, amit fel tudtok tenni a szülőszobán. A folyamat saját tempójának megtartása nagyon fontos. Nyilván, ha a baba vagy a mama állapota igényli, akkor el kell fogadni a gyorsító technikákat, de ameddig mindenki jól van, nem érdemes siettetni. Ezért érdemes a beavatkozások (pl. oxitocin, korai burokrepesztés) előtt megkérdezni, hogy mi történik, ha ez a beavatkozás nem vagy csak később történik meg. Hogy meddig várhatunk ezzel még? Ha sürgősségi beavatkozásról van szó, hidd el, a válasz egyértelmű lesz.
10. DÍCSÉRD
Ha van miért, dicsérd meg. Márpedig biztosan lesz miért. Nagyon sok nő, amikor azt kérdezik tőlük, hogy mi volt a legfontosabb segítség számukra, azt mondják a légzés figyelése, és az hogy bíztatták, hogy megdicsérték, őket, hogy ki lett mondva, hogy jól csinálja. Szóval ne tartsd vissza magad, de csak akkor dicsérj, ha tényleg van miért.
10.+1 LÉGY LÁTHATATLAN, DE KÖZBEN ERŐS KŐSZIKLA IS
Légy csendes, szinte láthatatlan. A szülőszobán a kismama érzékelése kiélesedhet, és a szagok, illatok, hangok hatásai felerősödhetnek. Így ha lehet légy csendes, ne használj parfümöt, de vigyél magaddal rágót. Miközben így csendesen láthatatlanná válsz, mégis legyél erős támasza a vajúdónak.